Egyre gyakrabban találkozunk olyan igénnyel, hogy valaki a hüllőjét egy akváriumba szeretné tenni. Ezért lássuk, hogy mi a különbség az akvárium és a terrárium között!
Akvárium vagy terrárium? A hasonlóságok és a különbségek lényegesek
Az akvárium és a terrárium alapja alapvetően egy és ugyanaz, legalábbis a legtöbb helyen. Mind a kettő ugyanabból a masszív anyagból, azaz üvegből, és a rögzítése is masszív. Eszerint pedig mindegy, hogy milyen néven kérjük a kereskedésben, érteni fogják. Általában ott szalad az egekig a kiszolgálók szemöldöke, ha halakat szeretnénk terráriumba tenni, vagy épp hüllőket akváriumba, mivel ebben az esetben keverjük a fogalmakat.
Alapvetően 3 tárolót különböztetünk meg, az akváriumot, az akvaterráriumot és a terráriumot. Mindegyik mást jelöl, és ebből kifolyólag más élőlények számára ideális.
A -rium szó jelentése hely, építmény, azaz maga az üvegtároló. Az aqua az vizet jelent, míg a terra az földet. Tehát logikusan végiggondolva:
- aqua-rium= akvárium, azaz vizes élőhely
- terra-rium= terrárium, azaz földes élőhely
- aqua-terra-rium= akvaterrárium, azaz vegyes, vizes és földes élőhely.
Melyikben milyen állatokat szokás tartani?
Szinte magától értetődő, hogy az akváriumban a halak és vízi növények laknak, hasonlóan a csigákhoz és a rákokhoz. Ez lehet sós- és édesvízi egyaránt, hiszen tökéletesen az akvaristára van bízva, hogy milyen élőlényeket szeretne megfigyelni, minek a gondozását tudja vállalni. Ennek során rendkívül fontos, hogy kiemelt figyelmet fordítsunk a víz minőségére, hőmérsékletére, pH-értékére és a megfelelő oxigéntartalomra. Ha komolyan foglalkoznál a vízi élővilággal, akkor további lényeges információkat találhatsz az akvarisztikához kapcsolódó cikkünkben.
Ha inkább a hüllők vagy a szőrös lábú pókok világa vonz, akkor a terrárium lesz számodra a megfelelő. Ahogy fent mutattuk, ez egy tökéletesen vízmentes, szárazföldi helyszín. Bár alapjában véve egy és ugyanaz a kettő, mégis alaposan át kell tanulmányozni, hogy az általad preferált kedvenc milyen életfeltételeket kíván, így milyen közeget kell, hogy kialakíts neki. Mást szeretnek a pókok és mást a hüllők, így nem mindegy a világítás, a hőfok, a páratartalom és persze a berendezés sem. Még több infót találsz blogunkban a terrarisztikáról, ha az iránt érdeklődsz jobban!
Végül pedig, ha a vegyes, azaz az akvaterrarisztika az, amiben megtalálod a számodra ideális élőlényeket, akkor nagyon összetett és kacifántos fába vágod a fejszédet. A többség teknős tartására adja a fejét ebben az esetben, ami korántsem olyan egyszerű, mint amilyennek hangzik. Ebben az esetben nagyon résen kell lenni, hogy megfelelő páratartalom és hőmérséklet uralkodjon az akvaterráriumban, valamint a víz hőfoka sem szabad, hogy a meghatározott érték alá csökkenjen. Sőt, ahol a csapvíz igen rossz minőségű, ott inkább alacsony oldott ásványianyag-tartalmú ásványvizet érdemes használni a vizes rész kialakításához.
Ha úgy érzed, hogy érdekelnek a különböző variációk az akvárium és a terrárium használatára, akkor ne habozz, nézz körül nálunk és ismerkedj meg a lehetőségekkel!
Amennyiben pedig elakadnál, akkor sincs vész, hiszen elég, ha felkeresel minket elérhetőségeinken, és segítünk megoldani az ide vonatkozó problémádat!