Az akvárium fundamentális része az aljazat, ezért kiemelt figyelmet kell fordítani rá.
Az akváriumnak egy rendkívül meghatározó része az aljazat, ezért kiemelt figyelmet kell fordítani annak minőségére a készítés során. Mivel minden halnak más az igénye, ezért fontos, hogy a vásárlás előtt tanulmányozzuk az adott halak jellemző tulajdonságait és ennek megfelelően fogjunk hozzá az akvárium aljzatának tisztításához is.
Az aljzat lényeges eleme az akváriumnak. Nagyon ritka eset az, amikor nem használjuk, ennek általában speciális oka van. Mivel az aljzat számos esetben meglehetősen összetett szerepet tölt be, így fontos a körültekintő választás. Néhány, a leggyakoribb funkciói közül:
A növényzet szemszögéből elengedhetetlen, hiszen megfelelő kapaszkodási felületet és nem mellesleg hasznos táptalajt biztosít a növényeknek.
Igaz, hogy egészen minimális mértékben, de mégiscsak szerepet játszik az akváriumban történő lebontásban, aminek következményeként a biológiai egyensúly kialakulásában és megtartásában is segít.
Végül, de nem utolsó sorban életteret biztosít a különböző élőlényeknek, mint amilyenek a hasznos baktériumok.
Az aljzat lehet különböző minőségű és színű is, melyek közül igen népszerűek a mosott sóder, a különböző típusú, természetes kőből készülő kőörlemények, valamint a gyöngykavics is.
Mivel minden hal mást szeret, így ha például van fenéklakó közöttük, akkor figyeljünk arra, hogy kedvelik az apró szemű aljzatot, aminek nagyon lényeges, hogy a szélei ne legyenek élesek, mert sérülést okozhatnak a hal testén.
Mint sok minden másban, itt is az arany középutat érdemes keresni. Mivel sem a túl nagy, sem a túlságosan apró aljzat nem jó a növényeknek és a halaknak sem, így érdemes az 1-2 milliméteres szemcse nagyságút preferálni. Ugyanez igaz a színére is, vagyis próbáljunk meg minél semlegesebb, homokszínű aljzatot használni. A túl sötétnél fennáll a veszélye, hogy néhány hal besötétedik mellette, míg a túl világos zavarhatja a szemüket, hiszen a visszaverődő fény az ő szemüknek sem tesz jót.
Az akvárium aljzatának tisztítása
Mivel kis hazánkban igen ritka az olyan típusú aljzat, amit ritkán kell takarítani, így ez elkerülhetetlen procedúra. De az eredmény minden esetben magáért beszél, már ha jól csináljuk.
Az egyik legfontosabb, hogy az akváriumba kerülés előtt minden esetben alaposan meg kell tisztítani az aljzatot, bár ez rá is van írva a csomagolásra, nehogy elfelejtsük. Mivel ezek elég sok port tartalmaznak, így célszerű attól minél előbb megszabadulni, nem pedig abban bízni, hogy majd lejut valahogy az akvárium aljára, vagy majd a szűrő kipucolja. Sajnos egyik sem hatékony, mivel ami leülepszik, azt a halak felkavarják, a szűrőt pedig nem erre találták ki.
Éppen ezért többféleképpen is tisztíthatjuk az aljzatot. Egyik egyszerű, de roppant időigényes módja, hogy kis részenként alaposan átmossuk egy vödörben. Mivel van, hogy egy 5-15 alkalommal történő átmosást is jelent részenként, míg krisztálytiszta eredményt érünk el, így nem nevezhető sem könnyű, sem időhatékony megoldásnak.
Az aljzattisztító henger már egy fokkal jobb megoldás, hiszen kiszedi az aljzat szemcséi közül a lerakódott üledéket, legyen szó nagyon apró vagy nagyobb szemcsékről egyaránt. Nagy előnye még, hogy ezzel egyidejűleg a víz egy részét is kicseréli, így két legyet üthetünk egy csapásra.
A legoptimálisabb megoldás az akváriumi talajporszívó, ami anélkül távolítja el a lerakódott üledéket, hogy az megbolygatná az aljzatot, és elpusztítaná a benne lévő hasznos baktériumokat. Ultrafinom szűrővel rendelkezik, amely a finom szennyeződéseket is hatékonyan kiszűri, így az akváriumba csak és kizárólag a tiszta víz kerülhet vissza.