Ahogy fejlődik az akvarisztika, egyre több helyen jelennek meg a műanyagból, selyemből készült akváriumi növények. Ezek szinte ugyanúgy néznek ki, mint az igaziak, de hogy melyik a jobb, arról erősen megoszlanak a vélemények.
Műnövények az akváriumban
Sokan ódzkodva hallják, amikor felmerül, hogy műnövényt is tarthatnak az akváriumban, mégis van pár vitathatatlan előnye az eredetivel szemben.
- A műanyagból készült növények, bár teljesen úgy néznek ki, mint valódi társaik, de nem igénylik a fényt, így bőven elegendő, ha csak a halak érdekeit tartjuk szem előtt a világítás kiválasztásakor.
- Nem tudják megenni a halak, így nem lesz tépett a széle, hanem esztétikusan díszíti az akváriumot.
- Nem nőnek nagyra, így nem kell őket visszavágni, sem egyéb módon kezelni.
- Tisztításuk könnyű, hiszen elég csak kivenni őket a vízből és letakarítani, így az alga sem marad rajta, ha nem szeretnénk.
- Több színben és méretben elérhetőek, szinte bárhol meg tudjuk vásárolni, az év bármely szakában.
- Nem hordoz parazitákat, sem egyéb élőlényeket, hiszen újonnan kerülnek az akváriumba, és elpusztulni sem tudnak.
- Negatív tulajdonságai közé tartozik, hogy nincs hatással az oxigénre, sem pedig a szén-dioxidra. Ahogy parazitákat, úgy jótékony baktériumokat sem tartalmaz. Nem szolgál táplálékul, valamint az algásodás ellen sem véd.
Igazi akváriumi növények
Bármilyen pozitív is a műnövények megítélése, ettől függetlenül mi inkább a valódiakat preferáljuk. Nem csak természetesebb élőhely a halak számára, de számos olyan élettani előnnyel rendelkezik, amire a műnövény nem képes. Persze a növényzet gondozást is igényel abból kifolyólag, hogy él, de ennyi fáradságot igazán megér a szép akvárium.
A természetes, igazi növényeknek van fényigényük, így nagy hangsúlyt kell fektetni az akvárium világítására és arra, hogy lehetőleg jó helyre tegyük, ahol elegendő természetes fényhez is jut. Mivel szén-dioxidot nyelnek el napközben, így ennek megfelelően oxigént termelnek, ami nagyban hozzájárul a halak ideális életteréhez. Persze azt se hagyjuk figyelmen kívül, hogy éjszaka ellenben szén-dioxidot enged ki magából, így érdemes kora este egy oxigén tablettával hozzájárulni a megfelelő oxigénszinthez.
Mikor élő növényt vásárolunk, nagyon körültekintőnek kell lenni, mert könnyen előfordulhat, hogy különböző élősködőket hordoznak magukon. Ez káros hatással lehet a halak és az akvárium élővilágának az egészségére, így érdemes a vízbe kerülés előtt alapos tisztításnak alávetni a növényt.
Az élő növények nagyban segítenek abban, hogy lebontsák a vízbe kerülő végtermékeket, de ettől függetlenül gyakori kémiai szűrésre van szükség. Persze az sem veszélytelen, amikor a növény indul bomlásnak, mivel ha ezt nem kísérjük figyelemmel, akkor az könnyen az élővilág rovására mehet.
Az élő növényt a halak előszeretettel fogyasztják, ami bár nem esztétikus látvány, de az egészségüknek jót tesz, nem beszélve arról, hogy megakadályozza az alga kialakulását, így pedig hosszabb ideig megőrzi az akvárium szépségét. Amit tehetünk még a szép növényzetért, hogy bizonyos időközönként növénytáp oldatot használunk.
Ahogy látható, ez mindig egyéni, hogy kinek mi a legszimpatikusabb növényvilág, ezzel kapcsolatban nem dönthetünk senki helyett, csak bemutathatjuk a lehetőségeket. Amennyiben további információra lenne szükséged az akvárium kialakításához, olvasd el további bejegyzéseinket is, vagy keress minket elérhetőségeinken!