A szép, különleges színe miatt szeretne betta hal tartásába fogni?
Sziámi harcoshal (Betta splendens), de ki is ő valójában?
Van, aki a szép, különleges színe miatt szeretne betta hal tartásába fogni, van, akit inkább az vonz, hogy kis helyigényű, lusta hal. Mivel ez maximálisan egyéni, így röviden összefoglaljuk mai cikkünkben, hogy mit kell tudni erről a különleges, ám mégis egyszerűen tartható halról, a sziámi harcoshalról.
A sziámi harcoshal egy nagyon szép színekben játszó egyed. A hímek 6-8 centis, élénk színű, hosszú úszójú halak, így könnyen elkülöníthetőek a nőstényektől, amik kicsit egyszerűbbek.
Igények betta hal tartása esetén
Eredetileg a hal Dél-Ázsiából, valamint a Maláj-félszigetről származik, ahol főként mocsaras és sekély vizekhez kellett alkalmazkodnia. Ugyanígy megtalálható Thaiföld lassú folyású vizeiben is, amik bővelkednek vízi növényzetben, így tökéletes búvóhelyet biztosít a számukra.
Ennek a különös élőhelynek köszönhető, hogy az idők során kialakult az a légzőszerve, ami lehetővé teszi a számára, hogy könnyen jusson oxigénhez már csak azáltal is, hogy a vízfelszín közvetlen közelében úszik. Erre az oxigénben szegény mocsaras élőhely késztette, így akár sekély vízben is kitűnően megélnek. Mikor a vizet állítjuk be a számára, szerencsére nem rendelkezik nagy igényekkel, így csak arra kell figyelni, hogy lehetőség szerint pH semleges, 24-27 fok közötti hőmérsékletű, közepesen kemény vízben töltse a napjait.
Mekkora akváriumban és hány halat tartsunk?
Mint említettük, nem nagy helyigényű, így akár kis akváriumban is eltartható, de ha igazán látványosat szeretnénk, akkor egy 20-40 literes otthonban már remekül érzik magukat. Sőt, ekkora területen már 3-4 hal is remekül érzi magát. Egy “légtérben” maximum 1 hím és több nőstény hal tartható, ami így egy hárem képét idézheti bennünk. Ám mindez csak elővigyázatosság, mivel párzási időszakban meglehetősen agresszívek. Érdekes módon azt gondolhatnánk, hogy a neve alapján egy agresszív halat kell elképzelni, pedig alapvetően félénk, elrejtőző egyedek, sőt, meg se szokták védeni magukat az esetleges “agresszor” halakkal szemben.
Aljzat tekintetében nem igényel különleges dolgokat, hiszen egy jó minőségű akváriumi aljzat remek élőhelyet biztosít a hasznos baktériumoknak. Lehetőleg minél több búvóhelyként szolgáló növénnyel lássuk el az akváriumot, mivel ez nem csak dekorációként szolgál, hanem menedéket nyújt a halaknak a mindennapokban.
Érdemes hetente egy minimális vízcserét rendszeresíteni, mert így biztosan mindent megteszünk a hal egészségéért.
A betta táplálékai
Etetésük nem igényel szakértelmet, nem egy válogatós fajta. Mivel ettől függetlenül, az élőhelyükön a különböző kistestű rovarokat, férgeket fogyasztja, így elsősorban jobban preferálja az élő eleséget. Persze a száraz tápot is elfogadja, de inkább a tubifexet, szúnyoglárvát és aszámukra kifejlesztett Betta eleséget érdemes venni nekik.
Szaporodása
Ha szaporítanánk a sziámi harcoshalat, akkor nem kell nagy erőfeszítéseket tenni, hiszen már a szaporodás kezdetekor megépíti a habfészket. Ezután párzás idején békén kell hagyni őket, majd ha megtörtént az ikra lerakása, akkor elkülöníteni a nőstény halat. Ez azért fontos, mert ezután agresszívé válhatnak egymással szemben.
Ahogy a bejegyzésből a betta hal tartásáról dióhéjban blogból kiderül, a betta hal tartása nem egy bonyolult és költséges dolog, hiszen nincsenek speciális igényei.
Ettől függetlenül webáruházunk kínálatában több, kifejezetten a sziámi harcoshal igényeinek megfelelő akvárium vagy éppen táp található, amivel mindent elkövetünk kedvencünk egészsége érdekében.