Azt minden akvarista tudja, hogy szűrésre igenis szükség van, már egészen az első pillanattól fogva. Azt azonban kevesebben tudják, hogy mik a legfőbb különbségek a különböző szűrők között, és milyen előnyei vannak a belső szűrőknek. Ismerjük meg ma az Eheim belső szűrőt!
A belső szűrők előnyei
Ahogy az kikövetkeztethető, a belső szűrők az akvárium belső terében helyezkednek el, általában az üvegfalra rögzítve. Magában a szűrőtestben egy rotor forog, ami keringeti a vizet, és mivel egy szűrőben többféle szűrőelem is elhelyezhető, így van mozgásterünk. Mivel a belső szűrőket állandó mozgásra tervezték, ezért semmi szükség arra, hogy időközönként kikapcsoljuk őket, mert ezzel csak rontjuk az élettartamukat. Egy jobb minőségű darab, mint amilyen az Eheim belső szűrő, nemcsak a mechanikai szűrést hajtja végre, hanem a levegőcserében és aktívan részt vesz. Mivel segíti a víz oxigéntartalmának normalizálását, így a vizet is láthatóan hatékonyabban keringeti, azaz szemmel látható lesz a művelet.
Alapvetően egy belső szűrő 5 év körüli időtartamra készül, de persze egy jó minőségű Eheim belső szűrő akár öt-tíz évet is kihúzhat probléma nélkül. Persze ha azt tapasztaljuk, hogy a szűrő kicsit lassabban és nehézkesebben üzemel, akkor mindenképp gondoljunk arra, hogy szükség van a belső szűrőelem tisztítására vagy cseréjére. Nagyságrendileg egy szűrőszivacs fél évig használható rendszeres tisztítás mellett, mert azután már veszít a hatékonyságából, és a tisztasággal is akadhatnak gondok. Ettől függetlenül nem érdemes sem a szűrőn, sem pedig annak belső elemein spórolni, mivel maximum pár ezer forint a különbség, de egyáltalán nem mindegy, hogy milyen lesz az akvárium belső flórája.
Górcső alatt: Eheim belső szűrő
Most a kínálatunkban kapható Eheim Pickup 45 belső szűrőt vizsgáljuk meg részletesebben, hiszen nem véletlen, hogy a vásárlóink egyik nagy kedvence. Mivel könnyedén rögzíthető az akvárium belső falára, így sokak számára ez már egy nagyon vonzó szempont. Emellett a tisztítás is roppant egyszerű, mivel kialakításának hála a szűrőegységet és a szivacsot felül lehet eltávolítani, így nincs szükség arra, hogy a szűrőtestet kiemeljük az akváriumból. Az Eheim belső szűrő azért is hasznos, mivel a szűrő a vizet az akváriumból alulról szívja be, így felül a tisztított és oxigéndús víz áramlik vissza.
Természetesen, mint minden, ember alkotta a készüléknél, ezeknél a szűrőknél is előfordulhatnak problémák, de nem mind igényli szakember segítségét, hanem otthon is orvosolható.
Ha a szűrő nem képez buborékot, akkor annak több megoldása is lehet. Az egyik, hogy túl mélyen van az akváriumban, hiszen ez a szűrő a vízfelszín alatt egy-két centivel működik a leghatékonyabban. Persze az is előfordulhat, hogy a buborékmentes időszakot eltömődés vagy szennyeződés okozza, így azt is meg kell vizsgálni és szükség esetén kitakarítani.
Amennyiben morgó és hangosan búgó hangot ad ki a szűrő, az az esetek 99%-ában motorproblémára utal. Ezt nem tudjuk otthon orvosolni, csere szükséges.
Amennyiben tisztítás után a tengely gumikupak nincs a helyén, vagy éppen nem megfelelően van rögzítve, akkor az hiányos rotorforgást, illetve akadozó rotorhangot eredményezhet. Ezt egy kis odafigyeléssel könnyedén kezelhetjük. Az is nagyon fontos, hogy a szűrőt semmiképp se járassuk huzamosabb ideig szabad levegőn, mivel a kialakítása következtében ez végzetes károkat okozhat a készülékben.
Ha még nem választottad ki a számodra megfelelő szűrőt, akkor mindenképp javasoljuk, hogy ismerd meg a fenti Eheim belső szűrőt, vagy keress minket elérhetőségeinken, hogy segíthessünk!