Érdekeségek és információk az állatok tartásáról - kedvence.hu blog

Akváriumi levegőztetők és szűrők

akvarisztika
Szűrés törlése
kedvence.hu
2019.12.12 07:40
Akváriumi levegőztetők és szűrők

Minden akvárium kell, hogy rendelkezzen levegőztetővel és szűrővel. Ez elengedhetetlen, hiszen mindenkinek az az érdeke, hogy az akvárium vize tiszta, oxigéndús és nem utolsó sorban élhető közeg legyen a halak számára.

Mikor valaki akvárium vásárlására adja a fejét, nagyon fontos, hogy előtte tájékozódjon arról, hogy milyen teendői vannak, és miket kell beszereznie ahhoz, hogy hosszú életű, egészséges halai legyenek. Összefoglaljuk, hogy mik azok, amik befolyásolhatják a megfelelő akvárium levegőztető és szűrő kiválasztását. 

A legfontosabb, hogy minden akvárium kell, hogy rendelkezzen levegőztetővel és szűrővel. Ez elengedhetetlen, hiszen mindenkinek az az érdeke, hogy az akvárium vize tiszta, oxigéndús és nem utolsó sorban élhető közeg legyen a halak számára. 

A szűrők esetében nagyon fontos, hogy illeszkedjen az akvárium méretéhez, azaz ne legyen túlságosan nagy teljesítményű, sem pedig olyan, ami nem bír el a benne lévő víztömeggel. Éppen ezért fontos, hogy mindenképp tájékozódjunk, hogy a kiválasztott darab optimális-e az akvárium paramétereihez.

Akvárium levegőztető és szűrő: a belső szűrők

Manapság a belső szűrők egyben levegőztetők is, így elég egyszerű, ha két legyet ütnénk egy csapásra. A belső szűrők alapvetően az akváriumon belül találhatók, meglehetősen kicsi szűrőfelülettel vannak felszerelve, így azok nagy része biológiai szűrést nem képesek csinálni, csak igen kis mértékben tudják ezt megvalósítani. 

Pont emiatt ismeretes, hogy a legtöbb belső szűrő csak mechanikai szűrésre alkalmas. Természetesen akad olyan belső szűrő, ami rendelkezik aktívszén tartállyal, melyel a kémiai szűrést segíti. Bár eredmény tekintetében nem kell csodát várni, de egy pillantást megér. 

Egy igazán jó szűrő képes biztosítani a víz egyenletes keringését, ami jobb oxigén ellátottságot eredményez a használat során. Ezen felül pedig a szűrőben elhelyezett mikroorganizmusoknak a segítségével az ártalmas, káros anyagok könnyebben bomlanak le és alakulnak át a növények számára hasznosítható anyaggá. A legtöbb típus esetében a bekövetkező vízszállítás mértéke és akár az áramlás iránya is tetszőlegesen beállítható. 

A belső szűrő felszerelése hihetetlen könnyű, mivel különböző tapadókorongokkal, sőt akár mágnessel is rögzíthető belülről, a tartály üvegfalára. Persze aminek ennyi előnye van, annak kell, hogy legyen némi hátránya is. Például az is ide tartozik, hogy elfoglal egy kis helyet az akváriumban. Ezen kívül gyakori takarítást igényel, körülbelül hetente, mivel ekkor már veszít a hatékonyságából. 

A másik alternatíva: a külső szűrők

A külső szűrők, ahogy a nevükből is adódik, az akvárium területén kívül helyezkednek el. Ezek már nagy szűrőfelületű darabok, és még az akvárium látképét sem zavarják, hiszen nem vesznek el belőle teret. Mindössze egy szívó- és egy nyomócső vezet bele és onnan a szűrőbe. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a szívócsövön keresztül kerül a víz az akváriumból a szűrőbe, míg a nyomócsövön visszaömlik a tisztított, jótékony baktériumokban gazdag víz. 

A nagy felületű szűrő azért is rendkívül hatékony, mivel ez segít a vízben található jótékony hatású baktériumoknak megtelepedni és fejlődni, hogy azok az akvárium vizének egészségét segíthessék. Külső szűrő esetén ahhoz, hogy könnyen és hatékonyan menjen a lebontás, külöböző szűrőközegeket kombinálnak, többségében például: szivacs,  filc, aktívszén, biogolyó és kerámia gyűrű, valamint akár vulkanikus kőzetek. 

A külső szűrő könnyebben karban tartható, valamint ritkábban is szorul tisztításra, hiszen ennek úgy 2-4 havonta romlik a teljesítménye. Ha ez megtörténik, akkor nincs is már dolog vele, mint folyó, langyos víz alatt elmosni a leválasztott szűrőt. Tökéletes választás lehet például a Ferplast BluExtrem 700-as külsőszűrő, ha kis méretű, nyitott akváriumhoz keresünk megoldást.

Ahogy már említettük, a legtöbb esetben a szűrőhöz tartozik levegőztető is, így nem kell egy különálló darabot is beszereznünk belőle. 

Ezeket olvastad már?

Ferplast Bluextreme 1100 - 1500 Külsőszűrő Tartós Teszt
13
Máj

Tartós, majd 2 éves teszt a Ferplast Bluextreme 1100 és 1500 külső szűrőkről!

Ezen tesztünkben az Olasz Ferplast cég Bluextreme elnevezésű akváriumi külső szűrő család tagjait vesézzük ki!

Minden, amit az Eheim belső szűrő kapcsán tudni kell
23
Márc

Azt minden akvarista tudja, hogy szűrésre igenis szükség van, már egészen az első pillanattól fogva. Azt azonban kevesebben tudják, hogy mik a legfőbb különbségek a különböző szűrők között, és milyen előnyei vannak a belső szűrőknek. Ismerjük meg ma az Eheim belső szűrőt!

Mire való és milyen a jó akvárium szűrő szivacs?
10
Jan

Ebben a bejegyzésben áttekintjük a szűrő szivacsok fajtáit.

Sok a jó akváriumi külső szűrő, csak meg kell találni!
28
Jan

Ebben a cikkben az akváriumba való külső kerül középpontba. Az akvárium mérete nagyban befolyásolja azt, hogy milyen szűrési lehetőségeket alkalmazhatunk. Hiszen ismerünk szivacsszűrőket, belső, valamint akasztós szűrőket és végül, de nem utolsósorban külső szűrőket egyaránt. A te akváriumodhoz melyik szűrő illik a leginkább?