Amikor egy kutya gazdájává válsz, akkor biztos lehetsz benne, hogy sok örömteli pillanatban lesz részed. Ugyanakkor sok új feladatod is lesz, amik közül az egyik legfontosabb a kutya fültisztítása.
Akárcsak nekünk, a kutyáknak is nagyon érzékeny testrészük a fülük, ami rendszeres ápolást igényel. Mivel saját maguknak nem tudják kitisztítani őket, ezért szükség van a mi segítségünkre is. Segíteni viszont csak akkor tudunk, ha tudjuk, hogy mit és hogyan kell csinálnunk.

Ebben az írásunkban a kutya fülének ápolásáról lesz szó, hogy egy kis útmutatót adjunk ehhez a fontos feladathoz. Mindenekelőtt arról lesz szó, hogy miért fontos a fülek tisztítása, illetve elmondjuk azt is, hogy hogyan csináld. Közben kitérünk arra is, hogy milyen kutyaápolási eszközöket érdemes használnod.
Miért fontos a fülek tisztítása?
A kutyák hallójárata speciális felépítésű, ami miatt a benne felgyülemlett kosz, zsír vagy más idegen anyagok nehezen tudnak távozni belőle. Már egy kisebb mennyiségű szennyeződés is nagyon zavaró lehet számukra, amit heves vakarózással próbálnak meg eltávolítani. Sikertelenül.
A fülükben maradt kórokozók ráadásul nem csak higiéniai szempontból okoznak gondot. Ha ugyanis nem kerülnek eltávolításra, akkor komoly gyulladásokat, fájdalmat, súlyos esetben pedig hallásromlást is okozhatnak.

Kutya fültisztítás: hogyan csináld?
Először is nagyon fontos, hogy ne használj olyan eszközöket, például fültisztító pálcikákat, amiket emberi használatra terveztek. Ezekkel ugyanis könnyen felsértheted a kutyád hallójáratát, komoly sérülést okozva neki.
A kutya fültisztítását kifejezetten ebek számára kifejlesztett fültisztító folyadékkal tudod elvégezni. A Beaphar fültisztító készítménnyel például nagyon hatékonyan tudod eltávolítani a hallójáratában felhalmozódott zsírt, illetve egyéb szennyeződéseket. Ez egy nagyon kíméletes ápolószer, ami nem tartalmaz alkoholt.
Ráadásul a használata is nagyon egyszerű. A flakon végén van egy pipetta, amit fel lehet tölteni a folyadékkal. A fül méretétől függően 6-8 cseppet kell cseppenteni belőle, majd pedig a fültő masszírozásával tudjuk eloszlatni a bőrön.
Ezt követően várni kell 1-2 percet, majd pedig egy tiszta vattával vagy gézlappal át kell törölni a kutya fülét. Nagyon fontos, hogy nem szabad a fül mélyére nyúlni, csak a külső részt kell megtisztítani! Amennyiben szükségesnek látod, akkor a műveletet meg lehet ismételni még egyszer.
Ha izgága kutyád van, akkor érdemes bekészítened egy jutalomfalatot is. Így ugyanis nagyobb eséllyel marad meg egy helyben, amíg elvégzed a fültisztítást.
Mit érdemes még tudnod?
Bár a legtöbb kutyának ki kell tisztítani a fülét, vannak azonban olyan ebek is, akiknek mintha öntisztuló füleik lennének. Náluk hiába is próbálkozunk a fültisztítással, mert semmi koszt nem találunk a hallójáratukban.
Ugyanakkor nagyon fontos, hogy nekik is lehetnek fülproblémáik, amiket nem szabad kezeletlenül hagyni. Az egyik legfontosabb tünet, hogy a kutya sokat rázza vagy lógatja a fejét vagy állandóan meg akarja vakarni. Ilyenkor az ő fülüket is érdemes kipucolni. Ha továbbra is furán viselkedik, akkor irány az állatorvos!
Láthatod, hogy a kutya fültisztítása egy olyan feladat, amit a négylábúak nem tudnak saját maguknak megcsinálni. Mi viszont nagyon egyszerűen elvégezhetjük, ha kéznél vannak hozzá a megfelelő eszközök. Nálunk az ápolási kiegészítők mellett felszereléseket, tápokat és más kellékeket is be tudsz szerezni.