Mire használjuk a madárhomokot? Miért hasznos, ha van a kalitkában? Alom vagy táplálékkiegészítő?
Alom vagy táplálékkiegészítő a madárhomok? Árt vagy használ a madárhomok? Mai bejegyzésünk témája a madárhomok és annak különböző hatásai a szárnyas barátaink gondozásában.
Hazánkban igen elterjedt a madárhomok alkalmazása, míg tőlünk nyugatabbra és a tengeren túlon már szinte nem is adnak a madaraknak belőle. Ilyenkor felmerül az emberben a kérdés, hogy akkor tulajdonképpen ez most ártalmas és hátrány, vagy éppen hasznos és előny?
A kulcs: a mértékletesség
Mint mindenben, itt is nagyon fontos az arany középút. A madárhomok alapvetően egy remek táplálékkiegészítő, ami jelentős mennyiségben tartalmaz kalciumot, ezen felül pedig jelentősen megkönnyíti tollas kedvenceink emésztési folyamatait, sőt, a begyben felhalmozott méreganyagoktól is segít megszabadulni.
Mivel ez a madárhomok alapvetően nem alomnak készült, ezért érdemes mellőzni azt, hogy felszórjuk vele a kalitka alját. Hiszen ha aljzat jelleggel használjuk, akkor óhatatlanul is belekerül a madár ürüléke, amit pedig ha elfogyaszt, akkor az káros hatással van az egészségére. Sőt, ez azért sem jó megoldás, mivel előfordulhat néhány madárfajnál, hogy nem szeret a kalitka vagy röpde alján lófrálni, így végül hozzá sem jutna a madárhomokhoz. Ebben az esetben pedig meglehetősen értelmetlen választás.
Mivel például a Versele-Larga madárhomok egy magas hőfokon tisztított homok, így mentes a baktériumoktól, ezért igen fontos, hogy a megfelelő módon juttassuk el kedvencünkhöz. Az ideális és megfelelő minőségű madárhomok 1-2 milliméteres kavicsokból áll, ami ennél kisebb, azt mindenképp érdemes kerülni.
A madárhomok még a szakértők között is parázs vitákat képes kiváltani, hiszen az egyik oldal azt nézi, hogy milyen hasznos és biztonságos, míg a másik az egészségi kockázatairól beszél. Ez abból fakad, hogy a madárhomok képes felsérteni a madarak zúzógyomrát, hiszen a madárhomok tartalmazhat apró, pici, számunkra a legtöbb esetben nem is látható kagyló darabokat, melynek éles széle kárt is okozhat kedvencünknek.
Mindez még nem a teljes magyarázat arra, hogy nem ajánlják a használatát. Bizonyos kutatások szerint a túlságosan finomra őrölt homok is meglehetősen káros lehet a csőrösök gyomrának. Bővebben kifejtve ez azt jelenti, hogy lerakódhat a begyben, esetleg a zúzógyomorban, ami különböző gyulladásokhoz vezethet, így veszélyeztetve kedvencünk életét. Éppen ezért mellőzzük a használatát. Sőt az sem mellékes, hogy bizonyos madárhomokoknak magasabb lehet az átlagnál a széntartalma, ami pedig nehezíti, sőt gátolja az A-, B2- és K-vitamin megfelelő felszívódását.
Tőlünk nyugatabbra a madárhomok helyett a nekik megfelelő agyagot tartják optimálisnak, ami nem csak, hogy mindenben helyettesíti az itthoni verziót, de a fémmérgezésre is jótékony hatással van.
Hogyan alkalmazzuk a madárhomokot?
Ha meg szeretnénk tudni, hogy mennyi madárhomokot igényel a madarunk, akkor az etető táljába tegyünk egy teáskanálnyit, majd kísérjük figyelemmel a fogyását. Ha túl sokat fogyaszt belőle, akkor lehetőség szerint vigyük el egy állatorvoshoz, aki ért a madarakhoz, mert előfordulhat, hogy vitaminhiány áll a dolog hátterében.
Ezt kiküszöbölhetjük, ha már az első pillanattól fogva a megfelelő módon, a számukra szükséges vitaminokkal tápláljuk amellett, hogy változatosan adjuk nekik a különböző tápokat.
Amennyiben tanácsra lenne szükséged, vagy éppen elbizonytalanodtál, keress minket bizalommal!