Ki ne gondolt volna még arra, hogy egy szépen berendezett akvárium milyen jól is mutatna a lakás bizonyos pontján?
Ki ne gondolt volna még arra hogy egy fárasztó nap után leüljön és a nyugalom teljes harmóniájával megfűszerezett élővilágot teljesen kikapcsolva szemlélje?
A válasz egyszerű, hisz aki már látott ilyen üvegfalak közé zárt élővilágot, azok nagy többségét káprázattal töltötte el a természet ezen csodája. De tegyük fel a kérdést! Ki gondolná, hogy egy akvárium telepítése nem csak abból áll, hogy megvesszük a kész üveget, majd feltöltve vízzel egy kis növénnyel fűszerezve beömlesszük a kiválasztott halakat?
A válasz meglepő vagy sem, de az emberek 90%-a az előző metódus végigzongorázása után sajnos nagyon gyorsan feladja akvarisztikai ambícióit. Hogy miért?
A válasz egyszerű! Bizonyos szabályokat a szépség és az élővilág érdekében mindenképp be kell tartani.
Mik ezek a szabályok és lépések?
- Tervezés, helykiválasztás
- Vásárlás
- Előkészületek
- Berendezés
- Telepítés
- Gondozás
Tervezés, hely kiválasztás
Az egyik legfontosabb kezdő lépés az elhatározás, ha ezzel megvagy és úgy döntesz belekóstolsz az akvarisztika finom ízébe, készülj fel arra hogy napi szinten 10-15 perc, hetente 1-1,5 óra, illetve havonta legalább 2 óra szabadidőt vesz el az életedből. Amennyiben ezt az időt rá tudod áldozni a hobbidra akkor a következő fázis a tervezés.
Nagyon fontos hogy megálmodd akváriumod méreteit, ami persze szabad hely függvénye is. A szabad hely semmi kép ne legyen mozgalmas, illetve napsütötte helyen! Az előző a halak stresszesedését, még az utóbbi az akvárium algásodását okozhatja. Amennyiben meglelted a megfelelő helyet, az nagyjából eléd vetíti az akvárium méreteit is, melynél figyelembe kell venni azt az aranyszabályt miszerint minél nagyobb az akváriumunk annál kevesebb baj lesz vele a jövőben.
Ügyelj arra hogy az akvárium alakja nagyjából téglatest legyen. Kerüld a magas akváriumok gondolatát, hisz sem a fény nem tudja átvilágítani, sem te nem tudod normálisan karban tartani, hisz nem érsz majd bele. A nagyon keskeny akváriumok sem ideálisak, hisz a víz a gázcserét a felszínén bonyolítja le, ha kicsi a víz felszíne rosszabb lesz az oxigén ellátás és sokkal de sokkal kevesebb halat tud eltartani az akvárium mint egy normál téglatest alakú akvárium esetében.
Ne feledkezz meg a tartó szerkezetről sem ami általában egy akvárium alá készített bútor szokott lenni. Viszont arra mindenképp érdemes figyelni, hogy egy berendezett 100 literes akvárium akár a 150 kg-ot is elérheti. Tehát csak stabil és teljesen sík felületű tartó állványt használj, melynek az aljára az akvárium alapterületének megfelelő méretű szigetelő, illetve aljzat kiegyenlítő úgynevezett Thermo-Safe-t kell helyezned.
Vásárlás
Amennyiben a tervezési fázist lezártad, és megtaláltad az akvárium számára az ideális helyet akkor eljött az idő a bevásárlásra. A vásárlást mindenképp szakkereskedésben bonyolítsd, hisz itt általában felkészült, a témában jártas eladók lesznek a segítségedre.