A méret igenis nagyon fontos tényező, ha lakhelyet választasz egy állatnak.
Mielőtt tengerimalacot viszünk haza, az első és legfontosabb feladat, hogy alaposan tanulmányozzuk a természetes élőhelyével kapcsolatos információkat. Persze az sem mindegy, hogy mi képesek vagyunk-e biztosítani számára a szükséges feltételeket, mint amilyen a számukra ideális tengerimalac ketrec. Amennyiben igen, akkor nyugodt szívvel vágjunk bele!
A megfelelő tengerimalac ketrec
A méret igenis nagyon fontos tényező, ha lakhelyet választasz egy állatnak. Nem is gondolnád milyen gyakori hiba, hogy a többség a pici kismalacnak a méreteit veszi figyelembe a választáskor és nem számol azzal, hogy a későbbiekben kicsi lesz. A legjobb esetben csak egyszerűen le kell cserélni a ketrecet egy megfelelőre, azaz egy közepes vagy nagy méretűre.
Rosszabbik esetben ez nem történik meg, és a malac egy kicsi, mozgásra nem igazán alkalmas ketrecben éli le az életét. A nem megfelelő méretű tengerimalac ketrec rengeteget árthat az állatnak, hiszen mozgásszegény életmódot eredményez, ami a legtöbbször elhízáshoz vezet.
Ha egy tengerimalacot szeretnél tartani, akkor minimum 100 x 50-es tengerimalac ketrecet válassz, de ha ennél nagyobb, az még jobb, hátha később szerzel neki egy társat. Mivel a tengerimalac társas lény, így a legjobb, ha nem egyedül tartod, mert úgy hamar depresszióssá válhat. Arról nem is beszélve, hogy az egyforma nemű állatok előszeretettel küzdenek egymással, mintegy az erőviszonyok tisztázása miatt.
Mit tartalmazzon a tengerimalac ketrec?
Vannak olyan tartozékok, amik minden esetben szükségesek a kisállat tartáshoz. Ilyen többek között az itató, az etetőtál, a fogkoptató és persze a biztonságot nyújtó házikó. A széna tárolása opcionális, de rendezett képet nyújtanak a különböző szénatartók, amik egy kupacban tartják azt, így nem tudja széthordani az állat.
Az is nagyon fontos, hogy ahány malac lakja a ketrecet, mindig annyi házikó is tartozzon a berendezéshez, mert ha nincs mindenkinek külön helye, az hamar békétlenséghez és harcokhoz vezet. Lehetőleg laposat válassz, hogy bármikor fel tudjon menni a tetejére, ha úgy tartja kedve.
Alom tekintetében többféle variációt használhatsz, attól függően, hogy mit kedvelsz a legjobban. A legnépszerűbb a különböző fák forgácsa, bár gyakori probléma, hogy az állat tüsszögni kezd tőle, főleg, ha poros. Hogy ezt megelőzd, érdemes némi pellettel kiegészíteni az almot, ami hatékonyan magába szívja a nedvességet és a kellemetlen szagokat. Arra azonban figyelj, hogy magában lehetőség szerint ne alkalmazd, mert kárt tehet a malac érzékeny talpában.
Nagyon kell figyelni arra, hogy hetente legalább egyszer, de inkább kétszer takaríts ki a ketrecet, mert így nem csak komfortosabban fogja érezni magát az állat, de a szagok tekintetében is sokkal kellemesebb lesz a légkör.
A tengerimalacok is ugyanúgy szeretnek játszani, mint más rágcsálók, ám mégsem javasoljuk, hogy a hörcsögöknek készült játékokat tegyél be a ketrecbe, mivel az számukra veszélyes lehet. Ha már sport, akkor inkább engedd ki egy kicsit a szobában, ahol a ketrece van.
Ha nagy a szoba, akkor keríts le neki egy kis helyet, ahol mászkálhat, de semmiképp se hagyd magára, ha nincs a ketrecben, mivel bármikor beszorulhat valahova, vagy megrághat valamit, amit nem kellene. Nagyon fontos, hogy mindig figyelj arra, hogy milyen nemű és korú malacokat tartasz együtt. Idős és fiatal hímek jól kijönnek egymással, de azonos korúak gyakran verekednek. 2 nőstény remekül elvan együtt, ritka a párbaj. Ha pedig a hagyományos leosztás a szimpatikus, akkor lehetőleg ivartalanított hímet tarts nősténnyel, mert jobb nem kísérletezni az otthoni szaporítással, számtalan buktatója lehet.
Amennyiben segítségre lenne szükséged, keress minket bizalommal!