Amikor egy kis szőrgombóc kerül a családba, akkor a kutya szobatisztaságra szoktatása előbb vagy utóbb napirendre kerül. Érdemes a lehető leghamarabb nekikezdeni ennek a feladatnak, hiszen rendkívül idegőrlő tud lenni, ha a kiskutya bepiszkít a lakásban. Arról nem is beszélve, hogy állandóan takaríthatunk utána.
Szerencsére a szobatisztaságra nevelés nem nagy ördöngösség, csak néhány dologra kell odafigyelnünk. Azon kívül, hogy időben kell elkezdeni, folyamatként kell tekinteni rá, ez ugyanis nem olyasmi, amit pár nap alatt le lehet tudni.
Ebben a bejegyzésünkben minden tudnivalót megosztunk, amivel tisztában kell lenned. Először is elmondjuk, hogy milyen higiéniát szolgáló eszközökre lesz hozzá szükséged. Emellett kiderül az is, hogy mik a szobatisztaságra szoktatás legfontosabb lépései. Az írásunk végére érve pedig azt is megtudhatod, hogy nagyjából mennyi időbe fog telni.
Mire lesz szükséged hozzá?
Az egyik legfontosabb eszköz, ami mindenképp kelleni fog, az nem más, mint a kutyapelenka. Ezt kell ráadnod addig, amíg nem tanulta meg, hogy nem pisilhet akárhova, ahol éppen kedve tartja. Később pedig fel tudod használni arra is, hogy megmutasd neki, hol van a megfelelő hely ehhez.
Pelenka helyett használhatsz kifejezetten erre a célra kifejlesztett készítményt is. A Beaphar Puppy Trainer nevelőcseppek például nagyon jól működnek, az egyedi illatanyaguk ugyanis a kiválasztott helyre vonzzák a kutyust.
Érdemes beszerezni higiéniai zacskót is, a tanulási folyamat elején ugyanis a kiskutya olyan helyekre is odapiszkít, ahova nem lenne szabad. A pisit fel tudod mosni vagy tisztítószerrel ki tudod szedni a szőnyegből, a kutyakakit viszont fel kell szedned.
Hogy történik a kutya szobatisztaságra szoktatása?
Mielőtt nekiállnál a tanításnak, először is tudnod kell, hogy a kutyák általában három alkalommal akarják elvégezni a dolgukat. Miután felkeltek, miután ettek és miután játszottak. Ha azt látod kutyádon, hogy nyugtalanul nyöszörög, forgolódik vagy szaglássza a talajt, akkor szinte biztos, hogy pisilnie vagy kakilnia kell. Ilyenkor vidd ki vagy tedd rá egy pelenkára, hogy ott végezhesse el a dolgát.
Utána a bepiszkított pelenkát tedd az ajtóhoz és szagoltasd meg vele. Ha nem akarsz pelenkát használni, akkor csepegtess a nevelőcseppekből. Miután ezt rendszeresen megteszed, a kutyus tudni fogja, hogy ki kell mennie. Amikor ez sikerül neki, akkor alaposan dicsérd meg, sőt az a legjobb, ha jutalomfalatot is adsz neki.
A későbbiek során akár parancsszót is köthetsz hozzá, például mondd ki hangosan, hogy “pisi, kaki”. Idővel ki fog alakulni benne a reflex, hogy a szavak hallatán el kell végeznie a dolgát. Ezzel lerövidítheted a kint töltött időt, ami kifejezetten jól jön, amikor mondjuk esik az eső.
Mennyi idő, mire a kutyusod teljesen szobatiszta lesz?
Semmiképp se siettesd a tanulási folyamatot, mert a kutyusod megérzi a türelmetlenségedet és annál kevésbé fog menni neki. Ha ügyes, akkor már 4 hét is elég lehet az első sikerélményekhez. Az igazi szobatisztaság eléréséhez viszont legalább 6-7 hónapra van szükség.
Láthatod, hogy a kutya szobatisztaságra szoktatása nem olyan bonyolult feladat, ha tudod, hogy mire kell ügyelned. És persze az is fontos, hogy kéznél legyen néhány olyan eszköz, ami nagymértékben megkönnyíti a dolgot. Nálunk be tudod szerezni őket, ugyanúgy, ahogy más kellékeket, kiegészítőket is, amik a szeretett háziállataid gondozásához kellenek.