Milyen szempontok alapján, milyen kutyaágyak, fekhelyek közül válogathatunk kedvencünknek.
Amikor valaki először enged be az életébe egy négylábú barátot, nem is gondolná, hogy mennyi mindent fog megtanulni általa. Első körben biztosan azt, hogy a kutyák rendkívül válogatósak tudnak lenni, ha a fekhelyről van szó. Lássuk, hogy miért van ez, és milyen szempontok alapján, milyen kutyaágyak, fekhelyek közül válogathatunk kedvencünknek.
Hol aludjon?
Az ideális fekhely megtalálása számukra nagy munka, mert általában olyan helyen szeretnek pihenni, ahonnan az egész lakást/területet egy szempillantás alatt átlátják. Éppen ezért, a legtöbb kutya feltérképezi a lakás minden zegét-zugát ahhoz, hogy megtalálja a számára megfelelő helyet. Ha pedig ez megvan, akkor nincs más hátra, mint hogy biztosítsuk számára a kényelmes és pihentető lazítást egy megfelelő kutyaágy vagy kutyafekhely által. Most bemutatunk néhány szempontot, amikkel nem foghatunk mellé, ha fekhely vásárlásra kerül a sor.
Mit tartsunk szem előtt, mielőtt kutyaágyat, fekhelyet vásárolunk?
Mint az élet egyéb területein, itt is igaz, hogy nem feltétlenül a legcukibb és legolcsóbb fekhely az, ami tartós, és végül a kutyánk kedvencévé válik. Ha nem találjuk meg számára a megfelelőt, akkor ne csodálkozzunk, hogy bebújik mellénk az ágyba.
- Mindenképp tartós, strapabíró huzattal rendelkező kutyaágyat, fekhelyet válasszunk. Mivel ezt nem egy hónapig fogjuk használni, fontos, hogy bírja a gyűrődést, és ne menjen tönkre az anyag néhány hét után.
- Tisztítás tekintetében legyen egyszerű és gazdibarát. Ez alatt azt értjük, hogy lehetőleg legyen lehúzható a huzata, amit nyugodtan moshatunk a mosógépben. Sőt, ha találtunk egy olyan darabot, amit szennyeződéstaszító réteggel vontak be, akkor azt már le ne tegyük a kezünkből, mert nagy kincs.
- Stabil és egészségesen merev felületen feküdjön a kutyánk. Ez jót tesz a gerincének, mivel nem hajlik egyik irányba sem. Ha nem találunk ilyen fekhelyet, annak komoly egészségügyi kockázatai is lehetnek a kedvencünkre nézve.
- Attól függően, hogy milyen a fekhely, fontos, hogy legyen megfelelő minőségű, mennyiségű és sűrűségű a fekhely töltőanyaga. Ha ez nincs meg, akkor a kutya érintkezhet a talajjal. Ez főleg télen könnyen felfázáshoz, megfázásos vagy ízületi betegségekhez vezethet.
- Ahogy már említettük, legyen mosógépben mosható a huzata. Ez azért is fontos, mert nem csak sokkal higiénikusabb, de időt és energiát is spórolhatunk vele.
- Lehetőleg ne szívja be a nedvességet. Mivel a kiskutyáknál gyakran előfordulhat, hogy odapisilnek a fekhelyre, a nagyobbak előszeretettel fekszenek le nedves lábbal vagy testtel. Nem csak kényelmetlen egy idő után a kutyának, de a beszívódó nedvesség kitűnő táptalaj a penésznek és egyéb egészségre ártalmas dolognak.
- Mivel sok kutya allergiás, ezért különösen fontos, hogy legyen antiallergén és antibakteriális. Ha ilyen fekhelyet választunk, biztosra mehetünk abban az esetben is, ha nem tudunk a kutyus allergiájáról. Fontos, hogy ne telepedjenek meg rajta a baktériumok.
- Figyeljük meg, hogy milyen pózban alszik legszívesebben a kedvencünk. Ez azért fontos, mert számos fekhelyet úgy terveznek, hogy egy adot alvási módhoz legyen ideális. Próbáljunk olyat választani, amit arra a pózra terveztek, és kényelmesen elférhet benne/rajta. Mi sem szívesen alszunk olyan ágyon, ahol lelóg valamelyik testrészünk.
- Legyen igényes és harmonizáljon a lakással. Fontos, hogy egy letisztult nappaliból nagyon kilóg egy túldíszített, csicsás darab.
- Végül pedig, mivel nagyon sokféle kutyafekhely közül választhat a webshopban, keressük meg azt, amiben kedvencünk biztonságban érzi magát. Vannak olyan kutyák, amik szeretnek elbújni vagy behúzódni magasabb dolgok közé, nekik ne válasszunk egy matrac vagy pléd stílusú fekhelyet, kutyaágyat.