A fehérjék jelentősége a kutyák és macskák táplálkozásában
Mindkét házi kedvencünk számára elengedhetetlen táplálékforrás a fehérje. A macskák biológiai értelemben húsevők, míg a kutyák, akárcsak az emberek mindenevők. Tehát a cicusokkal szemben ők növényi eredetű táplálékot is fogyasztanak, de a napi étrend döntő többségét esetükben is az állati fehérje alkotja.
Milyen fehérjeforrásokat adhatunk a kutyáknak és macskáknak?
Alapvetően kétféle fehérjeforrást különböztetünk meg, így van növényi és állati eredetű. Mivel evolúciós tekintetben a macskák és a kutyák is vadászó életmódot folytattak, ezért számukra az állati fehérje az elsődleges.
Az emésztőrendszerük egyszerűen nem alkalmas a nagy mennyiségű növényi táplálék megemésztésére. A kutyák étrendjébe kerülhet ugyan, mivel ők mindenevők, a macskák azonban kizárólag hússal táplálkoznak. A ma divatos, teljesen vegetáriánus étrend, nem javasolt a kutyák számára!
Fontosabb állati fehérjeforrások:
- Húsok: marhahús, csirke, kacsa, pulyka, nyúl, sertéshús
- Halak és tenger gyümölcsei: lazac, tonhal, tőkehal stb.
- Tojás
- Tejtermékek: tej, túró (Macskáknak! Kutyáknál gyakori a laktózérzékenység.)
Növényi fehérjeforrások (kutyáknak):
- Hüvelyesek: lencse, csicseriborsó stb.
- Gabonafélék: quiona, árpa, rizs stb.
- Zöldség, gyümölcs: répa, sütőtök, áfonya stb.
Miért nem mindegy a fehérje minősége háziállataink számára?
Nem mindegy azonban, hogy milyen minőségű fehérjével etetjük a kedvenceinket. Hasznosság tekintetében a fehérjék nem egyformák, vannak jobb és rosszabb minőségűek.
Minél kevésbé emészthető a fehérje, annál rosszabb választás a kedvenceink számára, mivel velük kevesebb esszenciális aminosavhoz jut hozzá az állat. A fehérje emészthetőségét az aminosavak biológiai hozzáférhetősége határozza meg.
A különféle fehérjék közül a tojásnak van a legmagasabb biológiai értéke, ami 100%. A hal és halliszt biológiai értéke 92%. A marhahús és baromfi biológiai értéke körülbelül 78%-80%, a birkáé pedig 82%.
Ezzel szemben a tollak, csőrök, paták, gyapjú és szőrzet biológiai értéke nagyon alacsony. Nehezen emészthetők, melynek köszönhetően alacsony a hasznosítható aminosav tartalmuk is. Mindenképpen kerülni kell őket az étrendből. Válogass prémium minőségű száraz kutyatápjaink között!
Növényi eredetű táplálékot csak kutyáknak és kiegészítőként érdemes adni. A magas rosttartalmú növények segítik az egészséges bélműködést és emésztést. A vitaminban gazdag táplálékok pedig hozzájárulnak a kutya megfelelő immunrendszeréhez és egészében támogatják az egészséges életet.
Erre figyeljünk az eledel kiválasztása során
Kedvenceinknek csak olyan táplálékot vegyünk, amely jó minőségű fehérjéket tartalmaz. Igaz ez abban az esetben is, ha konzervet vásárolunk és akkor is, ha esetleg mi magunk készítjük el az ételt az állatnak. Lényegében ez azt jelenti, hogy a táplálék színhúsból és belsőségességekből álljon, melyek könnyen emészthető fehérjében gazdagok.
- Kerüljük az olyan tápokat, melyek állati melléktermékeket tartalmaznak, mint a toll, a csőr, a szőr stb.
- Igyekezzünk friss húst és halat, illetve sovány izomhúsból és azonosított szervekből származó szárított húst vagy halat vásárolni.
- Kerüljük az olyan eledeleket, melyek ízfokozót, színezéket, mesterséges tartósítószert és egyéb nem természetes összetevőket tartalmaznak. Bővebb információt a teljes listáról itt találsz.
- Amennyiben a kedvencünknek ételallergiája vagy gyomor- és emésztőrendszeri problémája van, úgy érdemes monoprotein eledelre váltani. Ezek adalékmentesek és egyféle húst, illetőleg állati fehérjét tartalmaznak. Emésztésük könnyebb, mint a hagyományos száraz és nedves tápoké.
- Figyeljünk a hamutartalomra. Minél magasabb egy állateledel hamutartalma, annál alacsonyabb az aminosav szintje a benne lévő fehérjéknek. A magas hamutartalommal rendelkező ételekben általában sok a melléktermék és az elégetett csont aránya.
- Minden állateledel-gyártónak kötelessége a nyersfehérje-tartalom feltüntetésére a termék csomagolásán a többi analitikai összetevő mellett. Ezt figyelmesen olvassuk át, hogy jó minőségű terméket vásároljunk. Száraz kutyatápok esetén törekedjünk arra, hogy legalább 20% nyersfehérje tartalommal bírjanak.
Összefoglalás
Ahogy minden emlős számára, úgy a kutyáknak és a macskáknak is nélkülözhetetlen táplálék a fehérje. Az elfogyasztott proteinek többségét az állati fehérjeforrások kell, hogy kitegyék, főleg a macskák esetében mivel ők táplálkozásukat tekintve húsevők.
A fehérje az immunrendszer működésétől kezdve, az izomzat növekedésén keresztül a megfelelő csontozatig és szőrzetig több dologhoz is nélkülözhetetlen. Fontos, hogy kedvenceinket csak jó minőségű, könnyen emészthető fehérjével etessük.
Ezeket olvastad már?
A macskák önálló, szabadságszerető és független lények, akiknek a túlélése nem függ a gazdájuktól. Emiatt sokan úgy gondolják, hogy a macska nevelése teljesen feleslegesen tett kísérlet arra, hogy kicsit együttműködőbbé vagy alkalmazkodóbbá tegyük őket.
A magas hústartalmú macskaeledel minden életkorban nagyon fontos, mivel a cicáknak is vannak olyan speciális igényeik, amik időnként változnak. Lássuk is, melyek az igazán magas hústartalmú macskaeledelek.
A kezeletlen fogbetegség fogvesztést okozhat, és fájdalmas tályogokhoz és szisztémás fertőzésekhez vezethet a kutya egész testében. Ez mindig rossz hír, különösen akkor, ha fokozott kockázata van az állkapocs károsodásának. Tehát hogyan tarthatjuk tisztán a kutyáink fogait? Íme néhány tipp!
Kezd egy kicsit büdös lenni a kis kutyád? Keresed a módját, hogy felfrissítsd őt anélkül, hogy durva vegyszereket vagy mindig samponos fürdetést kelljen használni? Ha igen, akkor a kutya parfümök tökéletes megoldást jelenthetnek az Neked! Az Oropharma két természetes, organikus parfümöt kínál, amelyeket kifejezetten kutyák számára fejlesztettek ki. Ezek a kutyaparfümök nemcsak kellemes illatot biztosítanak, hanem számos előnnyel is járnak a kutyus egészségére és jólétére nézve.