Nem szereted, amikor a kedvenced puszit ad, mert kellemetlen a lehelete? Szinte menekülsz a szája elől, és úgy gondolod, hogy ez természetes, mert minden kutya szája büdös? Ez óriási tévedés, mert elég széles a paletta az egészséges kutya szájszaga és a büdös között. De vajon mit tegyünk a kutyaszájszag ellen?
A fogkő és az ínygyulladás a fő okozó
Bár azt gondolhatnánk, hogy a kedvencünk szájában kevésbé telepednek meg a baktériumok, ez csak annyiban igaz, hogy sokkal ritkább a fogszuvasodás a kutyák esetében, mint az embereknél. Ettől függetlenül a fogkő az ő szájukban is kialakul, ami természetesen büdös szájszaghoz vezet. Szerencsére van megoldás azon kívül is, hogy felkapjuk és a fogorvoshoz visszük egy kis fogkőeltávolításra.
A fogkő alapvetően egy baktériumokkal és romlott ételmaradékokkal teli plakk, ami végül megkövesedik, és a legkönnyebb módja a megszabadulásnak a bódításban történő fogászati eltávolítás. Persze megtehetjük, hogy nem foglalkozunk a lerakódó fogkővel, de ebben az esetben ez könnyen vezet ínygyulladáshoz, ami már nem csak kellemetlen szaggal jár, de a kutyának is okozhat fájdalmat. Sőt egy idő után foghulláshoz is vezethet, ami kellemetlen és egészségtelen is. Arról nem is beszélve, hogy a szervezet folyamatos gyulladása az immunrendszer működésében is okozhat problémákat, ami pedig a különböző fertőzések miatt veszélyes.
Minden más esetben, itt is a megelőzés a legjobb módszer. Tehát a leginkább célravezető, ha nagyon figyelsz arra, hogy mit eszik a kedvenced, és rendszeresen ellenőrzöd, hogy milyen állapotban vannak a fogai. A kisebb testű kutyáknál akár a rendszeres fogmosás is szóba jöhet egy speciális fogkefével.
Egyéb okok és teendők kutyaszájszag ellen
Persze előfordulhat, hogy mégsem a szájüregben kell keresni a kutyaszájszag elleni megoldást. Ez azt jelenti, hogy származhat a gyomorból is a probléma, vagy esetleg gyanakodhatunk cukorbetegségre is. Ehhez érdemes alaposan kivizsgáltatni a négylábút, főleg akkor, ha a fogászati vizsgálat során elvethetjük a fogproblémákat, mint kiváltó okot. Ebben az esetben mindig érdemes továbbmenni, hiszen akár komolyabb dolgokat is jelezhet a kutya büdös szájszaga.
Az egyik első első lépés a fogkőképződés megelőzésében az, hogy odafigyelünk, hogy mit eszik a négylábú. Lehetőleg ne csak konzerveledelekkel tápláljuk a kutyát, de ugyanúgy a csak száraztápos etetés sem túl eredményes, bár az más problémákat vet fel.
A rendszeres rágás nagy eséllyel megelőzi a problémát, hiszen a nyálnak és a súrlódásnak hála lejön a lepedék a fogakról, és nem alakulnak ki a plakkok.
Ezenfelül a legjobb választásnak a kemény felületek rágása javasolt, mint például a kemény csontok, tehát minden esetben nyersen, sohasem főzve, mert akkor szilánkosra törhet, ami sokkal többet árt kedvencünknek. Persze jó, ha közben felügyelet alatt van a kutya, míg rágcsál, de a szénhidrátszegény táplálkozás is segít abban, hogy kevésbé roncsolódjanak a fogak, és ne alalkuljon ki fogkő.
Otthon használható készítmények között az egyik legjobb a Beaphar Plaque Away- fogkőeltávolító folyadék, amit az itatóba kell adagolni, hogy megelőzzük vele a kialakuló problémákat.
Megtaláltad már a kedvenced számára ideális fogkőeltávolító szert? Ha nem, akkor keress minket nyugodtan, segítünk, amiben tudunk!